Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Így fejleszd a gyermeked pénzügyi tudatosságát

Így fejleszd a gyermeked pénzügyi tudatosságát

Hitelspirál, adósságok, fizetési nehézségek... Ezek a szavak sajnos sokaknak nem ismeretlenek, viszont van, ami közös bennük: a pénzügyi tudatosság hiánya. Az oktatási rendszerünk sem készült fel még arra, hogy a gyerekek pénzügyi tudatosságát fejlessze, így szülőként nekünk kell már időben elkezdeni az oktatást.

Így ugyanis a gyermekeink felnőtt korukban már tudatos pénzügyi döntéseket tudnak majd hozni, amelyekkel elkerülhetik a buktatókat.

A pénzügyi nevelést már egészen fiatalon, akár 2,5-3 éves korban is el lehet kezdeni.

 

Azonban ahhoz, hogy érdekessé tegyük a gyermek számára és be tudja fogadni a látottakat, hallottakat, játékossá kell tennünk a tanítást.

Ez pedig nem egyszerű.

Pénzügyi nevelés alapjai

 

A gyermek pénzügyi tudatosságra való nevelésének alapjai

Fontos, hogy ne csak beszéljünk róla, hanem mi magunk is takarékoskodjunk, és hozzunk megfontolt pénzügyi döntéseket. Ugyanis a gyermek elsősorban a szülői mintát veszi át.

 

Mondhatunk tehát neki akármit és taníthatjuk bárhogy, ha a gyerekünk azt látja, hogy adósságspirálba kerültünk és nem vagyunk képesek felelősen gazdálkodni, akkor nincs sok értelme.

Érdemes azt is figyelembe vennünk, hogy a technológia folyamatosan változik, amit szülőként nekünk is követnünk kell. A bankkártyás fizetés, bankkártyával való vásárlás ma már alap kell, hogy legyen, így ezt is be kell építenünk később a repertoárba, ha a gyermek már nagyobb lesz.

 

Most pedig nézzük meg, hogy az egyes életkorokban milyen játékokkal lehet pénzügyi tudatosságra tanítani a gyermekeinket!

 

3 éves kor előtt…

Már 3 éves kor előtt megalapozatjuk a tudatosságot azzal, hogy számolós mondókákat tanítunk a gyermeknek (például az "Egy, megérett a meggy..." mondókát).

Megszámolhatjuk együtt a játékokat, az építőkockákat is, ezzel pedig a gyermek megtanulja majd a számolás alapjait.

 

Tipp: további számolós mondókák a linkre kattintva érhetők el.

 

Pénzügyi játékok kicsiknek 3-5 éveseknek

Ebben a korban már komolyabban is belemélyedhetünk a dolgokba, és megismertethetjük gyermekünkkel a pénzérméket és a papírpénzeket is. Vigyük el magunkkal a gyermeket bevásárolni, és mutassuk meg neki, hogy a pénzért cserébe árucikkeket kaphatunk.

 

Erre pedig már lehet építeni azzal, ha adunk nekik egy kis perselyt vagy bármit, amibe a pénzét gyűjtheti.

Fontos, hogy ebben a korban még ne meséljünk neki a pénz értékéről, hiszen nem értené meg, inkább csak hasonlítsuk össze a bankjegyeket, az érmék nagyságát. Ezeket fel is stócolhatjuk és megnézhetjük, kinek a tornya magasabb.

 

Mesélhetsz neki pénzzel kapcsolatos történeteket is, például a Bori zsebpénzt kap című mesét. Így a gyermek mesén keresztül még inkább megtanulja a zsebpénz fontosságát, illetve felhasználását.

Persely gyerekeknek

 

Pénzügyi játékok 6-7 éves gyermekeknek

Ebben a korban már megismertethetjük őt a pénz értékével is, sőt akár rendszeresen kaphat zsebpénzt is, amit tovább gyűjtögethet.

Elvihetjük magunkkal bevásárolni, és megmondhatjuk neki, hogy vegyen valamit a megtakarított pénzéből, ami tetszik neki.

Ha pedig nem elég a pénz, két út áll előttünk:

  1. Az egyik, hogy nyugalomra intjük őt és azt mondjuk, hogy még gyűjtögetnie kell rá.
  2. A másik pedig, hogy elmagyarázzuk neki a kölcsön fogalmát. Most kipótolom a pénzt, és megveheted a kért játékot, babát, csokit, de akkor X ideig nem kapsz zsebpénzt. Ennek ez az ára.

 

Lehet a gyerekkel pénz-és bankjegy felismerőset is játszani.

Ehhez mutasd meg neki az összes érmét, engedd hogy megfogja, megtapintsa őket, majd tedd egy zacskóba vagy sapkába és húzzon. Tapintás alapján ki kell találnia, hogy melyik az az érme, ha pedig eltalálta, akkor neki adhatod, és elteheti a perselyébe.

 

A bankjegyeknél pedig takard el az összeget és találja ki a gyermek a kép és a szín alapján, hogy mekkora a papírpénz értéke.

Ha két gyermek van, te lehetsz a bíró és pontokra kell játszani. A nyertesnek pedig adhatsz egy kisebb összeget, például 50 forintot.

A szerepjátékok nagyon fontosak ebben a korban. Játszatok együtt vásárlósat játékpénzzel és játék élelmiszerekkel.

Monopoly társasjáték gyerekeknek

 

Pénzügyi játékok 8-10 éves gyermekeknek

Ebben az életkorban a gyermekek már tudnak összeadni, kivonni, illetve értik a pénz értékét, valamint a vásárlás és pénz közötti összefüggéseket.

Sőt, már összetettebb feladatokat is meg tudtok oldani együtt.

 

●       Üljetek le, és kérd meg a gyermeket, hogy válassza ki az akciós termékeket, amire szükség lehet a következő bevásárláshoz.

●       Számolja ki azt is, hogy mennyibe kerülne egy bevásárlás és hogyan lehetne faragni a költségeken?

 

Ilyenkor már játszhattok olyan pénzügyi társasokkal is, amelyek az egész család számára szórakozást jelentenek, például a Gazdálkodj okosannal vagy a Monopoly valamely részével.

A bevásárlás során elmagyarázhatjuk neki a bankkártyával való fizetés alapszabályait, sőt akár számára is nyithatunk egy saját gyermek bankszámlát, amire befizethetjük közösen a perselyben összegyűlt összeget.

Megkérdezhetjük azt is, hogy továbbra is készpénzben szeretné-e kapni a zsebpénzét vagy utalással, így bevezethetjük őt a digitális pénzügyekbe is.

 

Később elmagyarázhatjuk neki a kamat, valamint a kamatos kamat fontosságát is, hiszen így a megtakarításával még több pénzhez juthat.

Világítsunk rá, hogy egyes dolgokhoz bizony hitelre van szükség (például autó vagy ház vásárlása esetén) azonban igyekezzünk mindezeket minimalizálni, hiszen könnyen eladósodhatunk. Mutassuk meg nekik a családi költségvetést, hogy mennyiből gazdálkodunk és igyekezzünk együtt faragni a költségeken.