Milyen készségeket fejlesztenek az építőjátékok?
Mielőtt bemutatnánk a konkrét játékokat, nézzük meg, hogyan fejlesztheted a gyermekedet.
#1 Finommotoros készségek
Bár nem emlékszel rá, bizony volt idő, amikor még te sem tudtál járni, futni; vagy megfogni egy ceruzát, zsírkrétát. Aztán a készségek idővel nálad is kifejlődtek: ezeket pedig nagymértékben segítheted az építőjátékokkal.
A finommotoros készségeknek a különböző életkorokban különböző fejlődési szakaszai vannak, például kezdetben a kéz szájhoz emelése, a tárgyak tartása. Később, 2 éves korban már kialakulnak az olyan összetett mozdulatok is, mint a kézmosás, majd a firkálás, rajzolás, gyurmázás.
De mégis hogyan fejlesztheted ezeket?
Amikor a gyermeked építős játékkal játszik, folyamatosan mozgatja a kezét, egymáshoz igazítja a különböző darabokat és követi a használati utasításban szereplő lépéseket. (Vagy épp a saját fantáziájára bízza a dolgot.)
A különböző darabok összekapcsolása és párosítása pedig egy nagy precizitást és koordinációt igénylő hadművelet. Ezáltal fejlődnek a gyerekek finommotoros készségei is.
#2 Kitartás
Ha építettél már gyermekként egy szuper homokvárat és valaki lerombolta, minden bizonnyal beleivódott az emlékezetedbe. Ezek bizony apró és traumatikus élmények – és a gyermekek is pontosan ugyanezt élik át.
Viszont minden ilyen élmény magában hordozza a megújulás lehetőségét: és ezt meg is kell tanítanod a gyermekednek.
Persze eleinte jogosan sír és szomorú, hiszen rengeteg időt és energiát ölt a projektbe, de amikor lecseng a kis gyásza, akkor el lehet kezdeni egy újat, egy jobbat felépíteni. Ezzel kitartásra tanítod a lurkót, így egy későbbi kudarc esetén nem roskad magába, hanem megy tovább az úton.
Viszont fontos, hogy meglegyen az egésznek a kerete: ne szúrd le azért, mert szomorkodik vagy sír az elején, hiszen ezek teljesen normális érzelmi reakciók. Ha ezeket elnyomod, később nem fogja tudni kifejezni az érzéseit és elnyomja őket, mert a gyengeség jelének hiszi ezeket.
#3 Problémamegoldás
Van, hogy bizonyos darabok nem illenek össze vagy valahol elcsúszott az építés folyamata, és újra kell kezdeni egy bizonyos pontról. Ilyenkor visszavezeti, visszakeresi a problémát annak gyökeréig, majd megoldja azokat.
Ez egy nagyon hasznos, sőt szükséges tanulási folyamat része.
#4 Térlátás
A különböző építőelemek egymáshoz való viszonya, a "melyik-hova illik?" felismerése fejleszti a gyermeked térlátását is. Ez nemcsak a matematikában lesz hasznos, annál sokkal gyakorlatiasabb játékok, tevékenységek esetében is.
Térlátásra van szükség például a labdajátékokhoz (focihoz, kosárhoz), hogy fel tudjuk mérni, hova kell berúgni/bedobni a labdát, az milyen távolságra van, és ehhez mekkora erő szükséges.
Akik felnőttként ügyetlenek, nekimennek dolgoknak, leejtenek tárgyakat, valószínűleg annak idején nem fejlődött ki kellő mértékben a térlátás, valamint a finommotoros készségek, és a szemmozgás-koordináció.
Hogy ezt megelőzd, érdemes már gyermekkorban elkezdeni fejleszteni ezeket a skilleket.
#5 Kommunikáció
A gyermekek, babák számára a kommunikáció ugyanolyan fontos mint a felnőtteknek, csak épp más szinten zajlik.
Ha az építős játékokat a kis barátaikkal játsszák, akkor kommunikálniuk kell egymással, hogy mit hova rakjanak, mi mihez illik. Ezáltal fejlődnek ki az alapvető szociális és kommunikációs készségeik.
Ha pedig a gyermek egyedül játszik otthon, akkor is kérhet segítséget tőled, ez fejleszti az emberekkel való interakció készségét. Ráadásul megmutatja a gyermeknek azt, hogy teljesen rendben van, ha segítséget kér másoktól.
És van még itt egy fontos dolog, amire az építőjátékok megtanítanak: a kommunikáció nem mindig egyoldalú. Az egyik oldalon ott van a beszélő, a másikon a hallgató fél, és bizony mindkét oldalt meg kell tapasztalni.
Az építős játékok esetén ilyen az útmutató is. El kell olvasni, értelmezni kell és követni a látottakat, az instrukciókat, így tud felépülni a vár, a torony, az autó és a többi.
#6 Kreativitás
Végül, de nem utolsósorban: az építőjátékok nagyon nagy mértékben fejlesztik a gyermekek kreativitását.
Egy játékkal bármit létrehozhatnak, amit csak szeretnének, ezeket pedig összekapcsolhatják közben a valódi világgal. A kreativitás nemcsak a művészetekben fontos sokkal, de sokkal több annál: egy igazi teremtő erő, ami előre visz, amivel alkotsz és amivel inpirálhatsz másokat.
A kreatív emberek sokkal nagyobb eséllyel törnek ki a szürke, alkalmazotti létből és válnak vállalkozóvá vagy kerülnek vezető beosztásba.
Készségfejlesztő építőjátékok
Most pedig nézzük meg, milyen játékokat találsz nálunk, a Játéktorony.hu-n, amivel fejlesztheted a gyermeked fent említett készségeit.
Kisebb gyermekeknek, 2 éves korig leginkább a fa építőjátékok, a halmozók és a formafelismerő játékok ajánlottak, ezekkel sajátítja ugyanis el az alapokat.
1-3 éves kor között jó ötlet lehet a Mega Bloks építőjáték, amit a legóhoz hasonlóan össze kell illeszteni. Ezek azonban kevés darabból, könnyen megfogható és összeilleszthető blokkokból állnak.
3 évnél idősebb gyerekeknek jó ötlet lehet a mágneses építőjáték, ami nagyon nagy mértékben fejleszti a kreativitást és a problémamegoldó-képességet is. Ugyanis a darabokat bárhogy össze lehet egymással illeszteni a mágnes segítségével, így az építményeknek tényleg csak a képzelet (és a darabszám) szab majd határt.
A Playmobil, a COGO és a QMAN szintén nagyobb gyermekeknek, nagycsoportosoknak ajánlott, a Wenge pedig már a felsősöknek, ezek ugyanis már komolyabb építőjátékok.