Szinte nincs olyan szülő, aki ne tudna felidézni legalább 5 mesekönyvet, amelyet még gyerekkorában olvastak fel neki. (Én is kapásból legalább hármat tudnék mondani, de ha törném a fejemet, akkor biztosan meglenne az öt.)
Amennyiben te is szeretnél ilyen "nyomot hagyni" a gyermekedben, aki évtizedekkel később majd könnyes szemmel emlékszik vissza ezekre az estékre, akkor inspirációként összegyűjtöttünk 5 szenzációs mesekönyvet.
1. Mosó Masa mosodája
Varga Katalin szerzeménye, a Mosó Masa mosodája egy igazi, kisiskolásoknak szóló örökzöld klasszikus, ami játszva tanítja meg a gyermekeknek a helyesírást és szeretteti meg velük az olvasást. A mesekönyvben több, rövidke történet is található, amelyeken belül a szerzők pirossal emelték ki a helyesírási szabályokat jelző betű-és hangkapcsolatokat.
Ez a kötet ráadásul egész generációkat köt össze, hiszen az első kiadás 1968-ban(!) jelent meg. Most pedig már a 38. kiadását éli meg, amely 2023. májusától elérhető.
Előzménykötete, a Gőgös Gúnár Gedeon szintén egy tanulást segítő kötet, amely a kis-és nagy valamint az összetett betűkkel ismerteti meg a kicsiket, hasonló stílusban. Az első kiadás már 1962-ben megjelent, most pedig már 51 kiadáson van túl.
2. Vackor mesekönyvek
A szenzációsan illusztrált Vackor-mesekönyv első története, a Mese Vackorról, egy pisze kölyökmackóról 1956-ban látott napvilágot. A Vackor világot lát pedig 5 évvel később, 1961-ben. Kormos István történetei egy ügyetlen kis kölyökmackóról szólnak, akivel a gyerekek szinte azonnal tudnak azonosulni, hiszen imád a Balatonban fürdeni (még ha az elején tart is tőle), játszani, és az evésről is sokszor elfeledkezik.
A mese Vackor az első bében - Vackor világot lát könyv két történetet mesél el. Az elsőben Vackor már a Kökörcsin utcai iskolába jár (és néha bizony mellé is). A sok csibészséggel tarkított történet igazán önfeledt perceket okoz majd kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt.
A könyvben található második történet pedig azt meséli el, hogyan ismerkednek a fővárossal, Budapesttel. Persze egy ekkora kalandra nem vállalkozik egyedül, hanem a barátai, Gerzson és Bendegúz is vele tartanak.
3. Kisvakond mesekönyvek
Zdeněk Miler cseh rajzfilmkészítő örökzöld klasszikusa, a Kisvakond annak idején nemcsak a könyvekben, de a képernyőn is ellopta a gyermekek szívét.
Nemcsak a történetek, de a kis aranyos karakter születése is kalandos volt: Milert 1954-ben bízták meg azzal, hogy készítsen egy rajzfilmet, ami bemutatja a ruhagyártást.
Azonban a sok elcsépelt propaganda között Miler valami újat, valami mást akart alkotni, de hiába volt meg a szándék, nem jött az ihlet. Az egyik sétája alkalmával azonban belebotlott egy vakondtúrásba és így született meg az aranyos kisvakond története.
A Kisvakond meséit csak 50 évig vetítették, 1957-től egészen 2002-ig. Érdekesség, hogy a rajzfilmsorozatból összesen 51 rész készült.
Az első magyar könyvkiadás, A vakond nadrágja és más történetek 1971-ben jelent meg, a Móra Kiadónál.
4. Örökzöld mesék
Mindenki ismeri a fergeteges Grimm vagy az Andersen meséket, legyen szó akár Hófehérkéről, Jancsi és Juliskáról vagy Holle anyó történetéről. Ezek a klasszikusok elevenednek most meg egy más, gyönyörűen illusztrált köntösben, az Örökzöld mesekönyvek jóvoltából.
A lapozókban olyan meséket találhatsz meg, mint:
- a Holle Anyó,
- a Csipkerózsika,
- a Jancsi és Juliska,
- a Hófehérke,
- a Piroska és a farkas,
- és a Csizmás kandúr.
5. Varázslatos mesék
A könyv Andersen, Hauff és Perrault leghíresebb meséit hozza el nektek, gazdagon illusztrált képekkel. A hét minden napjára jut majd egy csodálatos történet, hiszen a könyv összesen hét lebilincselő mesét is tartalmaz:
- a Hófehérke és a hét törpe
- a Szépség és a Szörnyeteg
- az Orros, a törpe
- az Aladdin és a csodalámpa
- A Kék madár
- A kis Mukk
- valamint a Téli mese
+1 Kuflik
Lehet, hogy te még nem hallottál a kuflikról, pedig ez volt az elmúlt évek egyik legnagyobb mese-durranása.
A kuflik az Elhagyatott réten élnek, a Kupacnak nevezett domb közepén lévő üregekben, összesen heten. Már elsőre feltűnő, hogy micsoda furcsa lények ezek: kicsit mintha a kiflikre hajaznának, de mégsem azok. Kukacok talán?
A mesék néhol szürreálisak, de mindig elképesztően kreatívak, pláne ha olyan, eleddig ismeretlen szavakkal bővíted a gyermek szókincsét, mint a girbegurba törzsű tyúkfogbokor, a mohamanyi, a tokafa vagy a puffpuding.
A kuflik egyébként egytől-egyig nagyon is szerethető karakterek, épp ezért lehet talán szülőként hamar azonosulni velük: hiszen viccesek, lusták, és valljuk be őszintén, nem ők a legélesebb kések a fiókban. És nem ezért, hanem ennek ellenére szeretjük őket.