#1 Túl későn fekszik le
Az egyik leggyakoribb oka mind a lefekvéssel kapcsolatos problémáknak, mind pedig az éjszakai ébredésnek az, hogy túl későn fekteted le a gyermeket.
Pedig jellemzően épp azért fektetik le őket későn, hogy jobban kifáradjanak és elaludjanak, az igazság azonban az, hogy ha a gyermek már átesik a holtponton, akkor sokkal nehezebben alszik el.
Ha nehezen alszik el a gyermek, próbáld meg, hogy előbb fekteted le, bármennyire is ellentmondásosnak tűnhet. Hidd el, meg fogsz lepődni!
#2 Cukros, kalóriadús ételeket fogyaszt vacsorára
A cukros üdítők, a kakaó, a forró csoki mind-mind rengeteg cukrot tartalmaz, amitől a gyermek éberebbé válik, és sokkal nehezebben alszik el. Szintén rossz döntés, ha vacsorára nehéz, zsíros ételeket esztek, ennek emésztése ugyanis sokkal hosszabb időt vesz igénybe, és megterheli a gyomrot.
Fogyassz könnyebb ételeket vacsorára, például:
● kevés csirkehúst, rizst és salátát,
● egy egyszerű szendvicset,
● vagy zabkását. Ez utóbbi ráadásul segít a melatonin, vagyis az alváshormon termelődésében is, így könnyebben alszik el a gyermek.
#3 Mozgáshiány
Nem túl meglepő módon, ha a gyermek nem fárad ki eléggé napközben, akkor az alvás is sokkal nehezebben megy. A napi mozgásigény kortól függően 1-3 óra is lehet, aminek a nagyobb része jó, ha szabadtéren, friss levegőn történik.
Ha nincs meg a napi mozgás, menjetek el együtt focizni, kerékpározni vagy hívd át a barátait, hogy együtt szaladgáljanak az udvaron.
#4 Fáradtság
Veled is előfordult már, hogy a fáradtságtól egész egyszerűen nem tudtál aludni? Érdekes módon a túlzott fáradtság a gyermekeknél is ugyanúgy okozhat alvásproblémákat.
● 2 éves korig 11-15 óra,
● 3-5 éves korig 10-13 óra,
● 6-13 éves korig pedig 9-11 óra.
Biztosíts neki kellő nyugalmat, hogy délután is tudjon aludni 1-2 órát. Hidd el, hogy ez nem lesz rossz hatással az éjszakai alvásra, sőt!
#5 Túl sok képernyő
A telefon, tévé, laptop képernyőjének kék fénye nemcsak a felnőttekre van hatással, de a gyermekekre is. Ez a fény, a mozgás ugyanis felpörgeti az agyat, emiatt pedig sokkal nehezebben tudnak elaludni.
Gondoskodj róla, hogy alvás előtt 1 órával már ne nézzen tévét és a telefonon se játsszon, helyette inkább olvass neki mesét, egy lehetőleg meleg fényű éjjeli lámpa mellett.
#6 Szorongás, stressz
Az óvodai, iskolai szorongás is okozhat álmatlanságot. Abban az esetben, ha látod, hogy a gyermeked valami miatt szorong, visszahúzódó, próbálj meg beszélni vele, és rájönni, mi a probléma forrása.
Lehet, hogy szekálják őt a többiek valami miatt, vagy összeveszett a barátjával, de ha beszél róla, máris sokkal felszabadultabb lesz.
Ha nem nyílik meg, akkor keresd meg az óvónőt, és kérd meg, hogy figyeljen rá jobban.
Azonban nemcsak a gyermek, hanem a szülői stressz is okozhat álmatlanságot a gyermeknél. Ők ugyanis megérzik, ha valami nincs rendben, és az idegességünk átragad rájuk is.
Próbálj meg lazítani, mozogni vagy menj el jógázni: találj olyat, ami megnyugtat és kirángat téged ebből az állapotból. Ha te nyugodt és kiegyensúlyozott vagy, a gyermeked is nagyobb eséllyel lesz az.
#7 Rémálmok
A gyermekek gyakran riadnak fel esténként arra, hogy rémálmuk van, amit többek között a fent említett stressz is okozhat. Sajnos a rémálmok miatt az elalvás is sokkal nehezebben megy, hiszen nem akar, nem mer aludni, mert fél hogy rosszat álmodik.
Ha felriad, nyugtasd meg, hogy nincs mitől tartania, és legyél ott mellette egészen addig, amíg ismét álomra nem hajtja a fejét.
#8 Betegség
A vírusos megbetegedések, még ha lappanganak is, álmatlanságot okozhatnak. Miért meg a gyermek lázát, és hagyj neki időt, hogy regenerálódjon. Ha eleget tud feküdni és pihenni, a szervezete előbb vagy utóbb leküzdi a betegséget.
#9 Horkolás
Nem csak a felnőttek, a gyerekek is horkolhatnak. A statisztikák szerint a tengerentúlon 10-ből 1 gyermek horkol, ami nagyon magas szám.
A horkolást számos különböző dolog okozhatja, például:
● allergia,
● megfázás,
● alvási apnoe,
● orrdugulás.
Ilyen esetben mindenképp érdemes felkeresni az orvost, hogy feltárjátok, mi állhat ennek hátterében.
#10 Alvási apnoe
Álljunk meg egy pillanatra, és nézzük meg, hogy mit is jelent az alvási apnoe. Az alvási apnoe tulajdonképpen egy légzésleállás, ami alvás közben következik be: a levegővétel kihagy, majd újraindul.
Ennek oka lehet a torok izmainak ellazulása, ezt másnéven obstruktív alvási apnoénak hívják. A másik oka pedig, hogy az agy nem küld megfelelő jeleket, emiatt marad ki a légzés.
Ilyen esetben szintén érdemes orvost felkeresni, hiszen könnyen lehet, hogy légzésjavító készülékre lesz majd szükségetek.
Tetszett a cikkünk? Akkor olvasd el Miért fontosak a szerepjátékok a gyerekek életében? című bejegyzésünket is!