Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Miért fontosak a szerepjátékok a gyerekek életében?

Miért fontosak a szerepjátékok a gyerekek életében?

Biztosan te is láttad már, hogy a gyermeked felveszi a telefont és úgy tesz, mintha telefonálna valakivel, vagy felkapta a távirányítót és vezette, mintha autó lenne.

Belegondoltál már abba, hogy ilyenkor vajon mi járhat az ő kis agyukban?

A cikkben többek között ennek járunk utána, valamint megmutatjuk a szerepjátékok előnyeit és a típusait is.

A szerepjáték fontossága a gyermekeknél

"A fantázia nem menekülés a valóság elől. Hanem a megértés egy módja." - Lloyd Alexander

A gyerekek a szerepjáték során az életben látott, tapasztalt, hallott dolgokat viszik át a játékba, és értik meg, adaptálják azon keresztül. Épp ezért nagyon fontos, hogy hagyjuk őket játszani, hiszen ezen át élik meg a dolgokat.

 

Ráadásul amellett, hogy kikapcsolja őket, hogy szórakoztató, a szerepjáték fejleszti a kreativitásukat, a kognitív teljesítményt, és segít nekik abban, hogy jobb problémamegoldók legyenek.

Ez azért van így, mert a szerepjátékon keresztül olyan karaktereket vesznek fel, akik valós személyeken alapulnak. Gondolj csak bele, hogy ezek a szerepjátékok a felnőtt életben is ugyanúgy megjelennek, csak másképp.

 

A munkahelyeden a főnök/beosztott szerepét játszot, otthon az anyuka/apuka és férj/feleség szerepét és így tovább.

Ez jelenik meg picit másképp a gyermekeknél.

Miért fontos a szerepjáték a gyerek életében? Miért akar a gyerek szuperhős lenni?

 

A szerepjátékok típusai

A szerepjátékoknak több, különböző típusa is van.

 

Foglalkozás

Ilyenkor a gyermekek egy-egy foglalkozást játszanak el, például:

●       orvosok,

●       rendőrök,

●       tűzoltók,

●       űrhajósok,

●       tanárok,

●       építőmunkások,

●       vagy autószerelők (csak hogy a legnépszerűbbeket említsük).

 

Ezek által a gyermekek empátiája, beleérző képessége rendkívül sokat fejlődik, hiszen a saját élményein át ismeri meg a körülötte lévő világot.

 

Fantázia

Ilyenkor a gyermekek metaforákon keresztül értik meg a történéseket és különböző fantázia figurák bőrébe bújnak, például:

●       szuperhősök (Superman, Pókember, Batman, Ben10 satöbbi)

●       egyszarvúak,

●       királylányok satöbbi.

 

Ezek a fantáziadús szerepjátékok kiragadják őket a hétköznapok szürkeségéből, és a "saját szabályaik szerint játszanak". Támogassuk őket ebben, hiszen segít a gyermekeknek megérteni a jó és a rossz fogalmát, valamint fejleszti a nyelvi készségeket is.

 

Valós élethelyzetek megélése

Ebben az esetben a gyermekek egy-egy élethelyzetet, szituációt játszanak el, például a vásárlást, építkezést, autószerelést, bütykölést. Ilyenkor rendszerint a közvetlen környezetükből veszik a mintákat, és ezek keverednek a saját fantáziavilággal.

A dolgok tényleges megélése pedig a nyelvi készségek mellett a motoros képességeket is fejlesztik.

A szerepjátékok előnyei a gyerekeknél

 

A szerepjáték előnyei

A szerepjátékok előnyeit már feljebb is pedzegettük, most azonban menjünk bele picit mélyebben is a témába.

 

1. Javítja a kreativitást és a képzelőerőt

A kutatások szerint a gyermek kognitív képességei és a kreativitása összefügg a szerepjátékkal. Ezek ugyanis az agy olyan kéregállományait mozgatja meg, amelyek ezekért a területekért felelősek.

 

Ez nem csak a problémamegoldásban fontos. Jó képzelőerőre később is nagyon nagy szükség van, főleg a kreatív szakmákban, mint a dizájn, művészetek, szövegírás, de ide sorolhatjuk az építészet különböző ágait és a tervezést is.

Az a gyermek, aki megéli a szerepjátékok adta élményeket, a felnőtt életében is sokkal szélesebb aspektusból lesz képes megérteni a másik ember nézőpontját. Ez pedig segít mind a karrierben, mind a szociális életben.

Albert Einstein egyszer azt mondta: "A logika elvisz A-tól Z-ig, de a képzelet mindenhová elvisz".

 

A tudós ezzel arra célzott, hogy a különböző gyógymódokat, a technológiai és IT-fejlesztéseket, a csodálatos építményeket és találmányokat, a filmeket mind-mind a kreativitásnak köszönhetjük.

Nem szabad tehát alábecsülni a képzelet erejét.

 

2. Fejleszti a szókincset és a kommunikációs készséget

Egy-egy szerepjátékba beleképzelve magukat, a gyermekek általában nagyon gyorsan átveszik a különböző foglalkozásokban használatos szavakat. Ezáltal máris egy teljesen új szókincs épül fel.

 

Az új szavak használata révén a gyermekek magabiztosabbá válnak a kommunikációban, ami az élet minden területére kihat.

Azonban a szerepjáték nemcsak a beszédet tanítja meg, hanem egy másik nagyon fontos dolgot: a hallgatást is.

 

3. Fejleszti a szociális és érzelmi készségeket

A szerepjátékok során a gyerekek olyan helyzetbe kerülnek, amelyben meg kell találniuk a módját annak, hogy lépjenek kapcsolatba másokkal. És többnyire a gyerekek olyan személy vagy karakter szerepével kísérleteznek, akiket valamiért csodálnak, akiknek szeretnének a bőrükbe  bújni.

 

Ezáltal képes megérteni a gyerek azt, hogy az emberek egyes tettei mögött milyen motivációk húzódnak meg. Ezenkívül megtanulja kezelni is az érzelmeit, ahogyan a viselkedését is.

A szerepjáték segít a gyermekeknek abban is, hogy elsajátítsák a konfliktuskezelést. Játék közben a veszekedés ugyanis sokszor elkerülhetetlen, például abban, hogy ki legyen a gonosz, ki legyen a szuperhős, ki legyen a főnök satöbbi.

 

Ezt azonban (jó esetben) megbeszélik egymás között, és végül konszenzusra jutnak, és megtanulják azt, hogyan kell csapatban dolgozni. Nem nehéz látni azt, hogy ez mekkora érték a későbbiekben.

Amiért pedig a szerepjáték a terapeuták egyik kedvenc eszköze lett, hogy oldja a stresszt és a szorongást, másrészt pedig nyugtató hatással van a gyermekekre.

 

4. Segítik a motoros fejlődést

A szerepjátékok másik nagy előnye, hogy a gyerekek fizikailag is sokat fejlődnek. Ha megment valakit szuperhősként és felmászik a fára, ha a kedvenc focistája helyébe képzeli magát és rúgja a bőrt, vagy ha szerelőként autót javít az mind-mind fejleszti a motoros-, és az állóképességet.

Ha például modellt állsz és a gyerekek kisminkelik az arcodat, akkor a motoros készségek mellett a szem-kéz koordinációjuk is fejlődik.

 

Mit tehetsz szülőként? Hogyan vehetsz részt a játékokban?

●       Lehetsz például modell, mint a fent említett esetben.

●       Lehetsz te is aktív szereplő, aki részese a játéknak.

●       Lehetsz csupán megfigyelő, aki ott van, ha bármilyen kérdés vagy probléma merülne fel, de maximum csak bátorítod.

 

Igazából támogatni nagyon könnyű: hagyd, hogy a gyermeked azt játssza, aki szeretne lenni, és érezze, hogy mindig ott vagy neki, ha szüksége van rád.

A játéktorony webáruházban az olyan szerepjátékokkal kapcsolatos termékeket találhatod meg, mint:

a barkácsolás,

a háztartás, illetve konyha,

az orvosos szerepjáték,

a vásárlás,

illetve kaphatók különböző jelmezek és kiegészítők is. 

 

Ezekkel segítheted a gyermekedet abban, hogy még inkább beleélje magát a szerepjátékokba.