Téli játékok, ha nincsen hó
Először is nézzük meg, mit lehet csinálni akkor, ha odakint nincsen havazás.
#1 Építsetek bunkit
Kevés gyerek mondana nemet a bunki építésre - emlékszem, hogy gyerekként minden deszkát, rozsdás szöget összeszedtünk, és órákat töltöttünk azzal, hogy megtaláljuk a legfrankóbb helyeket.
Ráadásul, és ami a legjobb benne, hogy bunkit építeni bármelyik évszakban lehet: sőt, télen rengeteg száraz gally és ág áll rendelkezésre, szóval a lehetőségek (szinte) végtelenek.
Elmehettek egy, a háztól távolabb eső pontra, de ha van kertetek, akkor megnézhetitek, milyen bokor alkalmas arra, hogy egy kicsit kidekorlájátok és átalakítsátok.
#2 Gyújtsatok tábortüzet és sütögessetek
A téli sütögetésnek teljesen más hangulata van, mint a nyári tábortüzeknek. A hidegtől meggémberedett kezünknek is nagyon jól esik a meleg, és ahogy feljebb is írtuk: rengeteg gally áll a rendelkezésre, amit el lehet égetni. A tűz köré gyűlve süthettek szalonnát és kenyeret, ehettek hozzá egy kis hagymát és végre egy jót beszélgethettek a gyerekekkel.
Mesélhettek nekik a gyermekkorotokról, és megkérhetitek a gyermekeiteket, hogy meséljenek nektek ők egy kitalált történetet.
#3 Téli piknik
Ki mondta, hogy piknikezni csak nyáron lehet? A különbség annyi, hogy a hűsítő italok helyett teát, kakaót vigyetek magatokkal termoszban, valamint vízálló bakancsot és plédet. Ha kedvet kaptok hozzá, akkor akár a szabad ég alatt is összedobhattok egy hamburgert közösen, a gyerekekkel.
De nem is kell ennyire túlgondolni a dolgot: elég egy kis snack és forró csoki a közös kalandhoz.
Téli játékok, amennyiben van hó
Ha pedig végre lehullott az égből a pelyhes fehér hó, akkor számtalan lehetőségetek van játszani. Jelen cikkünkben igyekeztünk olyan játékokat összegyűjteni, amikben van egy kis csavar. Nézzük meg őket.
#1 Téli kincsvadászat
A téli kincsvadászat az egyik nagy kedvenc, hiszen olyan, mintha a húsvéti ajándék keresését néhány hónappal előre hoztátok volna.
A játék lényege, hogy a gyermek behunyja a szemét és elszámol 1-100-ig (a szám tetszőleges), te pedig ez idő alatt eltemeted néhány játékát a hóba, például kisautót, kismotort, babát vagy homokozólapátot, satöbbi.
Amikor végzett a számolással, el kell mondanod neki, hogy pontosan mit temettél el, és hány darabot, majd indulhat a kincsvadászat!
A gyermekedet segítheted azzal, hogy ha távol van a tárgy, akkor azt mondod hideg, majd amikor egyre közelebb kerül, akkor melegszik és forrósodik a helyzet.
Ha szeretnétek izgalmasabbá tenni, akkor rejthetsz el édességet, amit végül megkap, de csak akkor, ha adott időn belül teljesíti a feladatot. A kincsvadászatban az a jó, hogy teljes mértékben rátok van bízva.
#2 Hósüti
A gyermekeknek van egy olyan korszaka, amikor egész egyszerűen imádnak "sütni". A sártól elkezdve a fűrészporon át egészen a sóig és a paprikáig mindent összekevernek, amit csak látnak.
A gyermek fejlődése szempontjából egyébként ez egy fontos mérföldkő, hiszen ilyenkor ismerkedik meg igazán az anyagokkal, és azok halmazállapotával, valamint a színekkel, szagokkal.
Ugyanezt átültethetitek a téli időjárásba is: készítsetek hóból sütit vagy más, különböző formákat, például állatokat: zsiráfot, kutyát, oroszlánt.
A hószobrászat azért is jó móka, mert nem lehet elrontani, ugyanakkor a gyermek finommotoros képességeit is rendkívüli módon fejleszti.
#3 Gombold be a hóembert
Ez megint egy nagyon érdekes kis ügyességi játék, ráadásul órákat el lehet vele tölteni a szabadban. Lényege, hogy építsetek egy hóembert, de "gombok" nélkül.
Ezután keressetek köveket, álljatok a hóembertől X méter távolságra, és próbáljatok meg úgy célbadobni, hogy be tudjátok gombolni a hóember képzeletbeli ruháját.
#4 Téli tárgykeresés
Menjetek el sétálni, és közben játszatok téli tárgykeresőst. A játék lényege, hogy bármerre jártok, ha láttok egy téli tematikájú dolgot, rá kell mutatni, és hangosan kiáltani a nevét. Lehet ez fényfüzér, jégcsap, toboz, hólapát vagy bármi egyéb.
Amellett, hogy mozogtok, jó asszociációs játék is egyben, hiszen akár egy színről, formáról is lehet a télre asszociálni, csak el kell magyarázni a másiknak, hogy miért.
#5 Hóvulkán
Ezt imádni fogjátok, hiszen a tudományt önti egy kicsit játékosabb formába. Szükséged lesz hozzá egy kis ételfestékre, egy flakon ecetre és némi szódabikarbónára. Fogjátok az ecetet, tegyetek bele piros ételfestéket vegyétek le a kupakját, majd temessétek be hóval úgy, hogy egy vulkánt formázzon.
Az ecet tetejét hagyjátok szabadon, majd szólj a gyermekednek, hogy öntse bele a szódabikarbónát. Az anyag ugyanis reakcióba lép az ecetsavval, aminek hatására valósággal "kitör", akárcsak egy vulkán.
Nagyon látványos kis trükk, a gyermeked pedig egész egyszerűen imádni fogja, ahogyan a "láva" végiggördül a hóhegy oldalán.